Geoblog.pl    agatamaciek    Podróże    Wyprawa do Belgradu :)    Sangria

Sangria

Serbia
Serbia, Belgrad

Czy wiecie co to jest Sangria? Nie chodzi mi o wino, które kupuje się w sklepie. Według wikipedii:

Sangría - tradycyjny hiszpański napój alkoholowy. Robiona jest na bazie wina z dodatkiem owoców, soków owocowych, lodu oraz wzmacniaczy smakowych w postaci różnych winiaków lub innych trunków.
Początkowo napój ten (pity na polach w czasie żniw) składał się wyłącznie z wina i wody, dopiero z czasem zaczęto dodawać do niego cukier, owoce i mocne alkohole.

Z tymi mocniejszymi alkoholami to prawda :). Wczoraj na naszych oczach powstało kilka litrów tego trunku. Osobą, która czuwała nad prawidłowym przebiegiem produkcji był oczywiście Hiszpan – Markos.
Do trzech misek (nie wiem ile miały litrów, ale zostały załączone na zdjęciach) wkrojono duuuużo jabłek, pomarańczy, mandarynek i brzoskwiń. Potem na przemian Markos lał do misek wino, wódkę, dżin, napój pomarańczowy, dodawał także cukier. Czy była tam woda nie mam pojęcia, ale chyba nie. Hiszpan cały czas mieszał napój i ciągle go próbował. W efekcie wyszły z tego trzy miski super Sangrii. Nie wiem ile to miało procent, ale było mocne.
Jednym słowem impreza sangriowa była super.

Maciek

Muzułmanie rozpoczęli Ramadan. Wyobraźcie sobie, że wstają codziennie koło 5 rano i jedzą śniadanie przed wschodem słońca. Następnie przez cały dzień nie tylko głodują, ale także nic nie piją. Dopiero gdy słońce zajdzie mogą sobie zjeść sytą kolację. I tak przez 30 dni. Niesamowite jest, że oni bardzo się z tego cieszą. Podobno u nich jest to bardzo rodzinne święto. Cała rodzina wstaje koło 3 nad ranem i razem zasiada do stołu. Podobno w czasie tego miesiąca o tej godzinie w telewizji lecą najlepsze programy jako że jest to czas wysokiej oglądalności. W ciągu dnia nawet jeżeli nie jest się muzułmaninem nie wolno nic jeść ani pić na ulicy. Ponoć nie chodzi o to, że jest to zabronione prawem ale ludzie bardzo krzywo na to patrzą. Tylko dzieci mogą jeść. Pierwszy raz dzieci praktykują głodówkę w wieku 12-13 lat. Podobno na początku jest najtrudniej, ale z wiekiem człowiek się przyzwyczaja i już nie ma problemu. Co roku Ramadan wypada w innym czasie, gdyż muzułmanie mają swój własny kalendarz religijny, w którym rok jest krótszy o kilkanaście dni. Tak więc za rok Ramadan rozpocznie się kilkanaście dni wcześniej i tak z roku na rok przemierzy lato, by znowu być w zimie, kiedy obchodzenie go jest najłatwiejsze gdyż dni są krótkie i nie chce się tak pić. Na koniec Ramadanu wszyscy razem świętują. Ponoć jest to coś w stylu naszego Bożego Narodzenia.

Agata

mama Ala - 2009-08-24 20:45
To czerwone coś co pływa w misce wygląda jak kiełbaska. Ucieszyłam się, jak dojrzałam, ze wszystkie miski są jednakowe - może więc były kupione w celu zrobienia tego napoju i nikt się w nich wcześniej nie mył, albo nie prał..:((

starsza siostra
starsza siostra  - 2009-08-26 21:13
Tak mi się spodobał komentarz mamy, że już nic nie mam do dodania:)))))

mama Ala - 2009-08-27 14:27
po słowie nie prał chciałam dopisać "np. gaci", ale zabrakło mi odwagi. W końcu oni chyba nie są brzydliwi bo po ich czerwonych buziach wnioskuję, że chyba autentycznie to pili :)

mama Ala - 2009-08-27 14:30
Anie, a co ty na to, że "Hiszpan ciągle próbował"?

agatamaciek
agatamaciek - 2009-08-27 19:40
Ok, no więc tak - fioletowa miska jest nasza. Baaardzo dokładnie ją wyszorowaliśmy (do czego służyła wcześniej to służyła). Pozostałe miski nie były nasze, więc nie wiemy czy je ktoś mył. Pranie tam było na pewno. Jeżeli chodzi o "Hiszpan ciągle próbował", to to jeszcze nie było takie złe, gorsze były te wszyteki ręce, które szykowały owoce i mieszały trunek.

mama Ala - 2009-08-28 11:37
Niepotrzebie się czepiem :) Najważniejsze, ze się dobrze bawiliście i macie super wspomnienia :)

Zasoby: 24 wpisy24 47 komentarzy47 215 zdjęć215 0 plików multimedialnych0

12.07.2009 - 30.09.2009